share

Tavuklu Yakisoba
(Japanese)

ingredients

200 Gram Tavuk Göğüs, İnce dilimlenmiş

2 Porsiyon Taze Ramen Noodle veya Taze Egg Noodle

1 Adet Soğan, İnce dilimlenmiş (yarım ay şeklinde)

4 Adet Yeşil Soğan, Dilimlenmiş

125 Gram Soya Filizi, Yıkanmış

1 Adet Kırmızı Biber, Küp kesilmiş

1 Adet Yeşil Biber , Küp kesilmiş

2 Adet Yumurta, Çırpılmış

3-4 Yemek Kaşığı Yaki Soba Sosu

2 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı

Yaki Soba Sosu için:
½ Su Bardağı Açık Renkli Soya Sosu

1 Çay Kaşığı Tuz

1 Tatlı Kaşığı Koyu Renkli Soya Sosu

2 Tatlı Kaşığı Pirinç Sirkesi

Üzeri için:
½ Tatlı Kaşığı Kavrulmuş Susam

directions

1 Yaki soba sosunu hazırlamak için; bir sos tenceresinde açık renkli soya sosunu, tuzu, koyu renkli soya sosunu ve pirinç sirkesini orta dereceli ateşte kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra kısık ateşte yaklaşık 10 dakika kendi halinde pişmeye bırakın. Hazırladığınız sosu soğuması için bir kenarda bekletin. (Kalan sosu daha sonra kullanmak üzere buzdolabında saklayabilirsiniz.)

2 Noodleları, ambalaj üzerinde belirtilen pişirme talimatlarına uygun olarak pişirin. Suyunu süzüp, soğuk sudan geçirin ve suyunun iyice akması için bir kenarda bekletin.

3 Derin bir kasede 3-4 yemek kaşığı yaki soba sosunu, ince dilimlenmiş soğanları, yeşil soğanları, soya filizlerini ve haşladığınız noodleları iyice birbirine karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir kenarda bekletin.

4 Ayçiçek yağını wok tavada ısıtın. Tavuk dilimlerini, kırmızı ve yeşil biberleri ilave edip, yaklaşık 2 dakika orta dereceli ateşte soteleyin. Ardından bir kenarda bekleyen noodle karışımını ilave edin ve 3 dakika boyunca sotelemeyi sürdürün. Son olarak çırpılmış yumurtaları da wok tavaya ilave edin ve 1-2 dakika kadar sürekli karıştırarak pişirin. Tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatın ve üzerine kavrulmuş susam taneleri serpiştirip, sıcakken servis edin.

NOTES:
Japonya'nın bir numaralı sokak lezzetleri arasında gösterilen ''Yaki Soba'' en basit anlamıyla ''Izgara Noodle'' manasına gelir. Düşünülenin aksine soba noodle ile yapılmaz.  Yakisoba; buğday unlu, sarı renge sahip, ince yapılı noodle ile yapılır. Çoğunlukla Yaki Soba yaparken ''Ramen Noodle'' kullanılır. Geleneksel olarak ‘Teppan’ adı verilen sac düzeneklerde iki spatula yardımıyla hazırlanan bu yemek, günümüzde Japon ev mutfaklarında wok tavada sıkça pişirilmektedir.
 
Noodle'ın yanı sıra lezzetli bir sos, dilediğiniz sebzeler veya et üçlüsünden oluşan bu tarif aynı zamanda; kolayca hazırlanabilen, yapımı hızlı ve bir o kadar da lezzetlidir.