share

Acı Biber Soslu Noodle (Ma Yi Shang Shu)
(Chinese)

ingredients

200 Gram Fasulye Şehriyesi Glass Noodle

200 Gram Dana Kıyma

3 Adet Yeşil Soğan, İnce dilimlenmiş

½ Su Bardağı Tavuk Suyu veya Su

1 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı

Marine için:
4 Yemek Kaşığı Soya Sosu

1 Yemek Kaşığı Mirin

1-2 Yemek Kaşığı Baklalı Acı Biber Sosu (Toban Djang)

1 Tatlı Kaşığı Mısır Nişastası

Üzeri için:

Yeşil Soğan, Verev kesilmiş

directions

1 Bir kasede kıyma ile soya sosu, mirin, baklalı acı biber sosu ve mısır nişastasını iyice harmanlayın. Hazırladığınız karışımı marine olması için yaklaşık 30 dakika buzdolabında bekletin.

2 Ardından noodleları geniş bir kaseye alın. Üzerine sıcak su ilave edip, 20 dakika kadar beklettikten sonra bir süzgeç yardımıyla suyunu süzün ve bir kenarda bekletin.

3 Ayçiçek yağını wok tavada yüksek ateşte ısıtın. Isınan tavaya marine edilmiş kıymalı karışımı ilave edin ve ara sıra karıştırarak yaklaşık 2 dakika soteleyin. Ardından ince dilimlenmiş yeşil soğanları ilave edin ve 1 dakika daha sotelemeyi sürdürün. Daha sonra tavuk suyunu wok tavaya ilave edip, kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve 2-3 dakika daha pişirmeye devam edin.

4 Son olarak suyunu süzdürdüğünüz noodleları wok tavaya ilave edin ve tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatın. Üzerine taze soğan dilimleri serpiştirip, sıcakken servis edin.

NOTES:
Maş fasulyesi nişastasından elde edilen Glass Noodle ile yapılan bu yemek piştikten sonra transparan görüntüsü ile farkını yemeden hissettiriyor. Yapımı kolay bu yemeği farklı deneyimler arayanlar mutlaka denemeli.
  • Acı Biber Soslu Noodle (Ma Yi Shang Shu)
  • Acı Biber Soslu Noodle (Ma Yi Shang Shu)

4
Serving
Size

35 min
Total
Time

Difficulty Level

1
Difficulty
Level

Rate This Recipe

22 users (4.36 / 5)