share

Acılı Ekşili Çorba (Tom Yum Goong)
(Thai)

ingredients

1 Su Bardağı Su

1 Çay Kaşığı Balık Tozu (Hon-Dashi)

1 Su Bardağı Jumbo Karides, Temizlenmiş, ayıklanmış

2 Çay Bardağı Mantar

3 Adet Kırmızı Acı Biber, İnce dilimlenmiş

3 Adet Kurutulmuş Kaffir Lime Yaprağı

1 Yemek Kaşığı Kurutulmuş Limon Otu

2 Tatlı Kaşığı Taze Zencefil Rendesi veya 3 Dilim Kurutulmuş Galangal

2 Yemek Kaşığı Lime Suyu

2 Yemek Kaşığı Balık Sosu

½ Yemek Kaşığı Esmer Şeker

1-2 Yemek Kaşığı Acı Biber Ezmesi

Servis için:
2 Yemek Kaşığı Taze Kişniş, İnce kıyılmış

directions

1Bir tencerede 1 su bardağı suyu ve 1 çay kaşığı balık tozunu kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra limon otunu, zencefil rendesini (veya kurutulmuş galangal dilimlerini) ve lime yapraklarını ilave edip, kısık ateşte yaklaşık 5 dakika kaynatın.


2Ardından mantarları, balık sosunu, acı biber ezmesini, lime suyunu ve şekeri ilave edip, tüm malzemeleri karıştırın. Son olarak ince dilimlenmiş kırmızı biberleri ve karidesleri tencereye ilave edin. Yaklaşık 3-4 dakika daha kaynattıktan sonra çorbayı ocaktan alın. Bir kaşık yardımıyla çorbanın içindeki limon otlarını, lime yapraklarını ve kullandıysanız kurutulmuş galangal dilimlerini alın. İnce kıyılmış taze kişniş yapraklarıyla servis edin.

NOTES:
Tayland Mutfağının oldukça popüler yemeklerinden biri olan ‘Tom Yum Goong’ çorbasının olmazsa olmazı Jumbo Karidestir. ‘Goong’ kelimesi karides anlamına gelmektedir. İçersinde limonotu, kaffir lime yaprakları ve galangal gibi Tayland Mutfağına özgü aromatikler içeren bu lezzet dolu çorbayı yapmak, sadece 25 dakikanızı alacak. Küçük bir sır çorbanın lezzet garantisi kullandığınız balık suyu (veya balık bulyonu) ile doğru orantılıdır. Bangkok sokaklarında rastlayacağınız Tom Yum çorbası daha kıvamlı ve kremamsı bir dokuya sahiptir. Rengi daha açıktır, yapımında bir kaç yemek kaşığı konsantre süt (nom kream tiam) kullanılır.
  • Acılı Ekşili Çorba (Tom Yum Goong)

2
Serving
Size

25 min
Total
Time

Difficulty Level

1
Difficulty
Level

Rate This Recipe

43 users (3.98 / 5)