share

Ballı Cevizli Karides
(Chinese)

ingredients

450 Gram Jumbo Karides, Temizlenmiş, ayıklanmış

1 Tutam Tuz

1 Tutam Taze Çekilmiş Karabiber

1 Adet Yumurta (Büyük Boy), Çırpılmış

½ Su Bardağı Mısır Nişastası

½ Su Bardağı Ceviz

½ Su Bardağı Esmer Şeker

½ Su Bardağı Su

1 Su Bardağı Ayçiçek Yağı, Kızartmak için

Sosu için:
3 Yemek Kaşığı Mayonez

1.5 Tatlı Kaşığı Bal

1.5 Tatlı Kaşığı Hindistan Cevizi Sütü

directions

1Derin bir tencerede ayçiçek yağını orta dereceli ateşte ısıtın.


2Küçük bir kasede mayonez, bal ve hindistan cevizi sütünü çırparak karıştırın. Hazırladığınız sos karışımını bir kenarda bekletin.


3Bir sos tenceresinde 1/2 su bardağı suyu orta dereceli ateşte kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra şekeri ilave edin ve şeker karamelize olana dek sürekli karıştırarak kaynatmayı sürdürün. Yoğunlaşan şeker karışımına cevizleri ilave edip, iyice karıştırın. Ardından bir kevgir yardımıyla cevizleri tencereden alın ve fırın kağıdı serilmiş bir tabağa aktarıp, bir kenarda bekletin.


4Karideslere bir miktar tuz ve taze çekilmiş karabiber serpiştirip, iyice harmanlayın. Tüm karidesleri tek tek önce çırpılmış yumurtaya, ardından mısır nişastasına bulayın. Her tarafının kaplandığından emin olun. Hazırladığınız karidesleri ısınan yağa atın ve her bir tarafını altın sarısı renk alana dek yaklaşık 1-2 dakika kızartın. Kızaran karidesleri kağıt havlu serilmiş bir tabağa aktarın ve fazla yağını emdirin.


5Hazırladığınız sos karışımına kızarmış karidesleri ilave edip, güzelce karıştırın. Üzerine cevizleri serpiştirin ve salata yaprakları üzerinde yanında sade pilav ile sıcakken servis edin.

  • Ballı Cevizli Karides
  • Ballı Cevizli Karides

2
Serving
Size

25 min
Total
Time

Difficulty Level

2
Difficulty
Level

Rate This Recipe

12 users (3.92 / 5)