share

Bibimguksu
(Korean)

ingredients

200 Gram Somen Noodle(Buğday unlu noodle)

1 Adet Soğan (Küçük Boy), İnce dilimlenmiş (yarım ay şeklinde), suda bekletilmiş

2 Avuç Karışık Maskolin Salata, Yıkanmış

1 Yemek Kaşığı Susam Yağı

Sosu için:
2 Yemek Kaşığı Acı Biber Ezmesi

1 Yemek Kaşığı Soya Sosu

1 Yemek Kaşığı Pirinç Sirkesi

2 Yemek Kaşığı Elma Sirkesi

2 Yemek Kaşığı Toz Şeker

1 Diş Sarımsak , İnce kıyılmış

½ Tatlı Kaşığı Beyaz Susam

Servis için:
1 Adet Katı Pişmiş Yumurta, Ortadan ikiye kesilmiş

directions

1 Sosu hazırlamak için bir kasede acı biber ezmesi, soya sosu, pirinç sirkesi, elma sirkesi, şeker, ince kıyılmış sarımsak ve susam tanelerini çırparak karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir kenarda bekletin.

2 Derin bir tencerede yeterli ölçüde suyu kaynatın. Su kaynadıktan sonra noodleları ilave edin ve birbirlerine yapışmamaları için ara sıra karıştırarak 3 dakika haşlayın. Pişen noodleları bir süzgece aktarın ve soğumaları için 2-3 dakika boyunca soğuk sudan geçirin. Fazla suyunu iyice süzdürüp, geniş bir kaseye alın.

3 Yıkayıp, kuruttuğunuz salata yapraklarını, suda beklettiğiniz soğan dilimlerini ve hazırladığınız sos karışımını noodleların üzerine döküp, iyice karıştırın. Son olarak susam yağını da ilave edin ve tüm malzemeleri tekrar karıştırın.

4 Hazırladığınız noodle karışımından bir miktar alıp, bir servis kasesine aktarın. Üzerine katı pişmiş yumurta dilimlerini yerleştirip, oda sıcaklığında servis edin.

NOTES:
Kore’nin geleneksel noodle yemeklerinden “Bibimguksu”; ince buğday unlu noodle (somen noodle) ile yapılır ve genelde yazın soğuk olarak tüketilir.
  • Bibimguksu

2
Serving
Size

15 min
Total
Time

Difficulty Level

1
Difficulty
Level

Rate This Recipe

113 users (4.34 / 5)