share

Fırında Hindistan Cevizli Karides
(Thai)

ingredients

50 Gram Jumbo Karides (Kuyruklu), Temizlenmiş, ayıklanmış

1 Su Bardağı Japon Ekmek Kırıntısı (Panko)

½ Su Bardağı Toz Hindistan Cevizi

1 Adet Yumurta (Büyük Boy), Hafif çırpılmış

Acılı Tartar Sos için:
4 Yemek Kaşığı Mayonez

½ Yemek Kaşığı Sriracha Acı Biber Sos

½ Yemek Kaşığı Soğan, İnce kıyılmış

½ Yemek Kaşığı Kereviz Sapı, İnce kıyılmış

½ Yemek Kaşığı Limon Suyu

directions

1 Yayvan bir kasede japon ekmek kırıntısını toz hindistan cevizi ile iyice karıştırın ve bir kenarda bekletin.


2 Sosu hazırlamak için, küçük bir kasede mayonez, acı biber sosu, ince kıyılmış soğan, kereviz ve limon suyunu çırparak karıştırın. Malzemelerin iyice karışması için bu aşamada sos karışımını rondodan geçirebilirsiniz. Hazırladığınız dip sos karışımını bir kenarda bekletin.


3 Fırını 200 dereceye ayarlayın ve önceden ısıtın.


4 Temizlenip, ayıklanmış karidesleri kağıt havlu ile kurulayın. Sırasıyla önce çırpılmış yumurtaya, ardından hindistan cevizli panko karışımına batırın. Sallayıp, fazlalıkların dökülmesini sağlayın ve karidesi tekrar önce çırpılmış yumurtaya, daha sonra pankolu karışıma bulayın. Her tarafının eşit şekilde kaplandığından emin olun. Tüm karidesler bitene dek aynı işlemleri tekrarlayın.


5Hazırladığınız karidesleri yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine dizin ve fırının orta rafında yaklaşık 15 dakika pişirin. Üzerleri kızaran karidesleri fırından çıkarın ve yanında acılı tartar sos ile çok bekletmeden servis edin.

NOTES:
Kısa sürede lezzetli bir tay atıştırmalığı yapmak isteyenlerin kaçırmaması gereken bir tarif. Benzerleri gibi yağda değil fırında kızartılarak yapılan hindistan cevizli çıtır panko kaplı karidesler. Yanında sriracha ve mayonezli acılı tartar dip sos. Yan yemek olarak veya atıştırmalık öğün olarak çok lezzetli.
  • Fırında Hindistan Cevizli Karides

2
Serving
Size

25 min
Total
Time

Difficulty Level

2
Difficulty
Level

Rate This Recipe

32 users (4.63 / 5)