share

Haşlanmış Dana Eti ve Yumurta (Jangjorim)
(Korean)

ingredients

600 Gram Dana Eti (Haşlamalık), 4 parçaya kesilmiş

1 Adet Soğan, 4 parçaya kesilmiş

3 Adet Yeşil Soğan, 3-4 parçaya kesilmiş

100 Gram Beyaz Turp (Japon Turbu), Kabukları soyulmuş, 4 parçaya kesilmiş

3 Diş Sarımsak , Bütün

2 Yemek Kaşığı Mirin

5 Adet Tane Karabiber, (isteğe bağlı)

5 Su Bardağı Su

5 Adet Yumurta, Katı pişmiş

Sosu için:
1 Su Bardağı Soya Sosu

⅓ Su Bardağı Toz Şeker

6 Diş Sarımsak , Bütün

½ Çay Kaşığı Karabiber

3 Adet Yeşil Soğan, 3-4 parçaya kesilmiş

2 Adet Yeşil Acı Biber, Bütün

Üzeri için:
Beyaz Susam

Kırmızı Pul Biber

directions

1 Eti 20 dakika kadar soğuk suda bekletin ve suyunu süzüp, derin bir tencereye yerleştirin.

2 Et suyunu hazırlamak için etleri yerleştirdiğiniz tencereye 5 su bardağı su, 3 diş sarımsak, yeşil soğan, 4'e bölünmüş soğan, beyaz turp, toz zencefil, tane karabiber ve 2 yemek kaşığı mirin ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın ve yüksek ateşte 30 dakika pişmeye bırakın. Pişen etleri bir kenara alın ve bir süzgeç yardımıyla et suyunu süzüp, başka bir tencereye aktarın.

3 5 adet yumurtayı bir tencereye yerleştirin ve üzerine yeterli ölçüde su ilave edip, kaynamaya bırakın. Kaynadıktan sonra kısık ateşte yaklaşık 15-20 dakika pişirin. Ardından suyunu süzün ve bir kenarda soğumaya bırakın. Soğuduktan sonra kabuklarını soyup, bir kenarda bekletin.

4 Yaklaşık 4 su bardağı et suyu ilave edilmiş tencereye pişmiş etleri, soya sosunu, şekeri, karabiberi, 6 diş sarımsağı, 2 adet bütün yeşil biberi ve yeşil soğanları da ilave edip, orta dereceli ateşte 30 dakika daha pişirin. Ardından etleri soğumaları için bir kenara alın ve ocağın altını kapatıp, kabukları soyulmuş yumurtaları sosa bulanmaları için tencereye ilave edin.

5 El değecek kıvama gelen etleri didikleyip (lif lif ayırıp), tekrar tencereye ilave edin ve 20 dakika kadar sosun içinde bekletin.

6 Son olarak hazırladığınız et ve yumurtaları bir servis tabağına aktarın. Üzerine beyaz susam veya bir tutam kırmızı pul biber serpiştirip, yanında sade pilav ile servis edin.

NOTES:
Kore’nin popüler “Banchan” yemeklerinden (yan yemek) biridir.  Jangjorim; soya sosu ağırlıklı bir sos içersinde pişen dana eti ve sonrasında eklenen haşlanmış yumurtayla soya sosu severlerin bayılacağı bir yemek.
  • Haşlanmış Dana Eti ve Yumurta (Jangjorim)

4
Serving
Size

1hr 40min
Total
Time

Difficulty Level

3
Difficulty
Level

Rate This Recipe

42 users (4.45 / 5)