share

Karidesli Wakameli Noodle
(Japanese)

ingredients

270 Gram Somen Noodle veya Soba Noodle

350 Gram Jumbo Karides, Temizlenmiş, ayıklanmış

100 Gram Mantar, İnce dilimlenmiş

2 Yemek Kaşığı Wakame (Kurutulmuş Deniz Yosunu)

4 Su Bardağı Tavuk Suyu

2 Yemek Kaşığı Soya Sosu

2 Tatlı Kaşığı Mirin

1 Yemek Kaşığı Susam Yağı

Üzeri için:
2-3 Adet Yeşil Soğan , İnce dilimlenmiş

Lime Kesitleri

Servis için:
Acı Kırmızı Biber Sosu

directions

1 Geniş bir tencereye 4 su bardağı tavuk suyunu ilave edin ve yüksek ateşte kaynamaya bırakın. Ardından noodleları ilave edin ve 1 dakika kadar kaynattıktan sonra karidesleri, wakameyi, ince dilimlenmiş mantarları tencereye ilave edip, karıştırın. Deniz yosunu ve mantarlar yumuşayana dek yaklaşık 3 dakika tüm malzemeleri pişirdikten sonra ocağın altını kapatın.

2 Son olarak soya sosu, mirin ve susam yağını tencereye ilave edip, güzelce karıştırın. Hazırladığınız noodle yemeğini bir servis kasesine aktarın ve üzerine ince dilimlenmiş yeşil soğanları serpiştirip, misket limonunun (lime) suyunu sıkın. Yanında bir miktar acı biber sosu ile servis edin.

NOTES:
Kısa sürede, lezzetli noodle, tek tencerede bu tarifte. Bir avuç kurutulmuş wakame ile hazırladığınız yemeğin suyuna derinlik katabilirsiniz. Karides hızlıca piştiği ve balık suyu tabanına harika bir aroma kattığı için bu tarifin kilit noktalarından diyebiliriz. Tuzlu bir tat deneyimi için soya sosu, tatlılık için mirin, acılık için sriracha ve zengin aromalı son dokunuş için susam yağı.
  • Karidesli Wakameli Noodle
  • Karidesli Wakameli Noodle
  • Karidesli Wakameli Noodle
  • Karidesli Wakameli Noodle

4
Serving
Size

15 min
Total
Time

Difficulty Level

1
Difficulty
Level

Rate This Recipe

22 users (4.95 / 5)