share

Kıymalı Pilav Topları (Sogogi Jumeokbap)
(Korean)

ingredients

200 Gram Dana Kıyma

2.5 Su Bardağı Kısa Taneli Pirinç Pilavı

½ Adet Kabak (Küçük Boy), Küçük küpler halinde kesilmiş

1 Adet Patates (Küçük Boy), Küçük küpler halinde kesilmiş

½ Adet Soğan, Küçük küpler halinde kesilmiş

½ Adet Kırmızı Dolmalık Biber, Küçük küpler halinde kesilmiş

½ Adet Havuç (Küçük Boy), Küçük küpler halinde kesilmiş

½ Yemek Kaşığı Susam

1 Tatlı Kaşığı Susam Yağı

1 Çay Kaşığı Tuz

Marine için:
1 Yemek Kaşığı Soya Sosu

1 Yemek Kaşığı Esmer Şeker

1 Yemek Kaşığı Sarımsak Ezmesi

1 Yemek Kaşığı Yeşil Soğan, İnce dilimlenmiş

1 Tatlı Kaşığı Susam Yağı

1 Tutam Karabiber

directions

1 Geniş bir kasede dana kıymayı, soya sosu, esmer şeker, sarımsak ezmesi, ince dilimlenmiş yeşil soğan, susam yağı ve bir tutam karabiber ile iyice harmanlayın. Marine olması için yaklaşık 15-20 dakika buzdolabında bekletin.

2 Wok tavayı orta dereceli ateşte ısıtın ve marine edilmiş kıymayı ilave edip, rengi dönene dek yaklaşık 3-4 dakika karıştırarak pişirin. Ardından küp kesilmiş kabak, patates, soğan, havuç ve kırmızı dolmalık biberleri ilave edip, tüm malzemeleri 5 dakika kadar soteleyin.

3 Geniş bir kasede hazırladığınız kıymalı sebze karışımını önceden pişirdiğiniz pilav ile karıştırın. Üzerine susam yağı, tuz ve susam ilave edip, bir kez daha tüm malzemeleri güzelce karıştırın. Hazırladığınız pilavdan 1 yemek kaşığı kadar alıp, elinizle top şeklini verin. Pilavın elinize yapışmaması için elinizi yağ veya su ile hafifçe ıslatın. Pilav karışımı bitene dek aynı işlemi tekrarlayın. Sıcak veya soğuk olarak servis edebilirsiniz.

NOTES:
Bu renkli ve eğlenceli pirinç topları inanması güç olsa da ilk olarak Kore Savaşı zamanında halk tarafından askerler için hazırlanan bir yemek olarak ortaya çıkmıştır. Hazırlama aşamasının kolay oluşu ve rahatça her yere taşınabilmesi bu yemeğin günümüze kadar gelmesine olanak sağlamış, bugün Kore’de çocukların okul yemeği aynı zamanda çalışan kesimin öğlen atıştırmalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Adından da anlaşılacağı üzere ana malzemesi ve olmazsa olmazı kısa taneli pirinçtir. İçerisine dilediğiniz sebzeleri ekleyebilir, farklı proteinler ilave edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken tüm malzemeleri minik minik doğramak. Siz de elinizdeki malzemelerle istediğiniz gibi farklı şekil ve boyutlarda, kendi özel pirinç toplarınızı hazırlayabilirsiniz.

Jumeok Korece yumruk bapta pilav anlamına gelir. Yemeğe Yumruk Pilavda denebilir ama biz Pilav Topları diye çevirdik. Yapımı kolay bu yemeğin en büyük özelliği herkesin farklı sebzeler ve proteinlerle rengarenk kendi küçük topçuklarını oluşturabilmesi. Aynı zamanda aperatif (banchan) yemeği olarakta kabul gören bu yemek kore mutfağında önemli bir öğle atıştırmalığıdır.

  • Kıymalı Pilav Topları (Sogogi Jumeokbap)

40 Pieces
Serving
Size

30 min
Total
Time

Difficulty Level

2
Difficulty
Level

Rate This Recipe

193 users (4.37 / 5)