share

Kore Stili Körili Pilav
(Korean)

ingredients

300 Gram Tavuk Göğüs, Küp kesilmiş

2 Adet Patates (Orta Boy), Kabukları soyulmuş, küp kesilmiş

1 Adet Havuç (Orta Boy), Küp kesilmiş

1 Adet Soğan (Büyük Boy), Küp kesilmiş

2 Yemek Kaşığı Tereyağı

3 Su Bardağı Su

100 Gram Kore Köri Tozu

Servis için:
Sade Pilav

directions

1 Derin bir kasede 100 gram köri tozunu, 1/2 su bardağı kadar su ile çırparak karıştırın. Karışım iyice kıvam alana dek çırpmayı sürdürün. Hazırladığınız köri sos karışımını bir kenarda bekletin.

2 Derin bir tencerede 2 yemek kaşığı kadar tereyağını orta dereceli ateşte ısıtın. Erimeye başlayınca, küp kesilmiş tavukları tencereye ilave edin ve rengi dönene dek 1-2 dakika soteleyin. Ardından küp kesilmiş patatesleri ilave edin ve 2-3 dakika boyunca sotelemeyi sürdürün. Son olarak havuç ve soğan küplerini de tencereye ilave edip, tüm malzemeleri 2-3 dakika daha sotelemeye devam edin.

3 Hemen ardından kalan 2.5 su bardağı kadar suyu tencereye ilave edin ve malzemeleri birkaç kez karıştırdıktan sonra tencerenin kapağını kapatıp, 15 dakika kadar kendi halinde pişmeye bırakın. (Gerekirse ocağın altını biraz kısın.)

4 Süre bitiminde, hazırladığınız köri sos karışımını tencereye ilave edin ve sos kıvam alıncaya dek yaklaşık 2-3 dakika daha iyice karıştırdıktan sonra tencereyi ocaktan alın. Bir kepçe yardımıyla buharda pişmiş sade pilav üzerinde sıcakken servis edin.

NOTES:
Geleneksel olarak yanında kimchi ile servis edilir.
 
Koreliler; körili pilavı Japonlardan öğrenmişlerdir. 1969 yılındada Ottogi ilk kore stili köri tozunu üretti. O tarihten bu yana "Kore Stili Körili Pilav" Kore'nin en sevilen yemeklerinden biri haline geldi. Kore körisi Japon körisine benzesede aralarında lezzetsel farklılıklar bulunmakta.
  • Kore Stili Körili Pilav
  • Kore Stili Körili Pilav

2
Serving
Size

35 min
Total
Time

Difficulty Level

1
Difficulty
Level

Rate This Recipe

284 users (4.54 / 5)