share

Kore Usulü Ev Yapımı Sosis
(Korean)

ingredients

3 Su Bardağı Dana Kıyma, (veya 650 gram)

1 Su Bardağı Tofu Peyniri, Suyu sıkılmış, ufalanmış

½ Adet Soğan, İnce kıyılmış

½ Adet Havuç (Küçük Boy), İnce kıyılmış

1 Çay Bardağı Yeşil Soğan, İnce kıyılmış

1 Çay Bardağı Japon Ekmek Kırıntısı (Panko)

1 Adet Yumurta

½ Yemek Kaşığı Sarımsak Ezmesi

½ Yemek Kaşığı Susam Yağı

½ Çay Kaşığı Tuz

1 Tutam Karabiber

Marine için:
1.5 Yemek Kaşığı Sarımsak Ezmesi

½ Yemek Kaşığı Susam Yağı

1 Çay Kaşığı Tuz

½ Çay Kaşığı Karabiber

Kızartma için:
1 Adet Yumurta, 1 tutam tuz ile çırpılmış

2 Yemek Kaşığı Un

2 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı

directions

1 Geniş bir kasede 3 su bardağı dana kıymayı, sarımsak ezmesi, susam yağı, tuz ve karabiber ile iyice harmanlayın. Hazırladığınız kıymalı karışımı 5 dakika kadar yoğurun ve marine olması için en az 10 dakika buzdolabında bekletin.

2 Marine edilmiş kıymalı karışıma ufalanmış tofu peynirini, ekmek kırıntılarını, 1 adet yumurtayı, sarımsak ezmesini, susam yağını, tuzu, karabiberi, ince kıyılmış soğan, havuç ve yeşil soğanları ilave edip, iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı 4 parçaya bölün.

3 Mutfak tezgahına bambu hasırını yerleştirin. Üzerine bir parça streç film veya fırın torbası serin. Hazırladığınız kıymalı parçalardan bir tane alıp, eliniz yardımıyla sosis şeklini verin ve fırın torbasının üzerine yerleştirin. Bambu hasırını hafifçe bastırarak yuvarlayın ve sosisleri fırın torbası ile kaplayın. Ardından bambu hasırını bir kenara alın ve fırın torbasını her iki yanından sıkıca bağlayın. Her parça için aynı işlemleri tekrarlayın. Hazırladığınız sosisleri yaklaşık 1 saat buz gözünde dinlendirin.
4. Buzluktan çıkardığınız bir adet sosisi 15 eşit parçaya bölün. Eliniz yardımıyla hafifçe şekillendirip, önce una ardından çırpılmış yumurtaya batırın. Tüm parçalar bitene dek aynı işlemi tekrarlayın. Geniş bir tavada ayçiçek yağını ısıtın. Hazırladığınız sosisleri ilave edip, yaklaşık 5 dakika orta dereceli ateşte kızartın ve diğer tarafını çevirin. 3-5 dakika daha kızartıp, yanında noodle veya sade pilav ile servis edin.

NOTES:
Kore’de yan yemeklere ‘Banchan’ adı verilir ve Kore mutfağında önemli bir yer teşkil eder. Korecesi "DongGeuRangDdaeng" bu sosis yemeği de Kore’nin Banchan yemeklerindendir.
  • Kore Usulü Ev Yapımı Sosis

4
Serving
Size

1hr 40min
Total
Time

Difficulty Level

2
Difficulty
Level

Rate This Recipe

87 users (4.14 / 5)