share

Kore Usulü Pilavlı Omlet (Omeuraiseu)
(Korean)

ingredients

2 Su Bardağı Sade Pilav 

4 Adet Yumurta

4 Tutam Tuz

½ Su Bardağı Dana Jambon, Küp doğranmış

1 Adet Soğan (Küçük Boy), Küp doğranmış

1 Adet Kırmızı Biber, Küp doğranmış

1 Adet Yeşil Biber, Küp doğranmış

1 Adet Havuç (Küçük Boy), Rendelenmiş

1 Çay Bardağı Patates, Rendelenmiş

1 Çay Bardağı Kabak, Küp doğranmış

1 Çay Bardağı Mantar, Küp doğranmış

1 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı

3 Yemek Kaşığı Ketçap

1 Yemek Kaşığı İstiridye Sosu

½ Çay Kaşığı Tuz

Üzeri için:

Ketçap

Dereotu

directions

1Ayçiçek yağını wok tavada ısıtın. Küp doğranmış dana jambonu, soğanı, kırmızı biberi, yeşil biberi, mantarı, kabağı, rendelenmiş havuç ve patatesi tavaya ilave edip, orta dereceli ateşte yaklaşık 3 dakika soteleyin.


2Ardından 2 su bardağı sade pilavı wok tavaya ilave edin ve tüm malzemeleri iyice karıştırın. Son olarak 1/2 çay kaşığı tuzu, 3 yemek kaşığı ketçabı ve istiridye sosunu da ilave edip, kısık ateşte yaklaşık 5 dakika daha soteleyin ve ocağın altını kapatın.

3Bir kasede 2 adet yumurtayı 2 tutam tuz ile çırpın. Çırptığınız yumurta karışımını bir kez ince tel süzgeçten geçirin. Başka bir kasede aynı işlemi kalan yumurtalar için de tekrarlayın. Yapışmaz bir tavayı hafifçe yağlayıp, kısık ateşte ısıtın. Hazırladığınız yumurta karışımını tavaya dökün ve kısık ateşte 3-5 dakika kadar pişirin. Bir spatula yardımıyla omleti çevirin ve diğer tarafını da yaklaşık 3 dakika pişirip, ocaktan alın. Ikinci omlet için de aynı işlemi tekrarlayın.

4Pişirdiğiniz omletleri servis tabaklarına alın. Omletlerin orta kısımlarına sotelediğiniz sebzeli pilav karışımından bir miktar ilave edip, katlayın. Üzerine biraz ketçap sıkıp, dereotu serpiştirin ve sıcakken servis edin.
 

NOTES:

Yüzyıllardır asya ülkelerinin birbirleriyle mutfak kültürü alışverişi yaptıklarına şahit olunmuştur.  Birbirlerinin yemeklerini kendi ülkelerinde kendi malzemeleriyle yorumlamışlardır ve bunlardan yeni yemekler, yeni tarifler doğmuştur. Üzerinde ketçap içersinde pirinç olan bu omletin kökeni de batı mutfağından etkilenmiş Japon mutfağı. Fakat Koreliler bu tarifi o kadar sevdi ki çeşitli değişikliklerle geliştirdiler. Şimdi Kore restoranlarında menulerde de kendi versiyonları görünmekte.

Kore usulü pilav (Bap) tarifi için TIKLAYIN
  • Kore Usulü Pilavlı Omlet (Omeuraiseu)
  • Kore Usulü Pilavlı Omlet (Omeuraiseu)

2
Serving
Size

30 min
Total
Time

Difficulty Level

2
Difficulty
Level

Rate This Recipe

100 users (4.6 / 5)