share

Köri Soslu Tavuklu Kızarmış Pilav
(Chinese)

ingredients

2.5 Su Bardağı Sade Pilav , (veya 300gr)

150 Gram Tavuk Göğüs, Kuşbaşı doğranmış

1 Adet Havuç (Küçük Boy), Küp kesilmiş

1 Adet Kırmızı Biber, Küp kesilmiş

1 Adet Yeşil Biber, Küp kesilmiş

1 Adet Soğan (Küçük Boy), Küp kesilmiş

1 Çay Kaşığı Sarımsak Ezmesi

2 Yemek Kaşığı Köri Sosu

1 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı

3 Yemek Kaşığı Kuru Üzüm

Marine için:
1 Yemek Kaşığı İstiridye Sosu

1 Çay Kaşığı Susam Yağı

½ Çay Kaşığı Mısır Nişastası

directions

1 Bir kasede kuşbaşı doğranmış tavukları istiridye sosu, susam yağı ve mısır nişastası ile iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı 20 dakika kadar buzdolabında bekletin.

2 Ayçiçek yağını wok tavada ısıtın. Küp doğranmış soğanları ve sarımsak ezmesini ilave edip, aroması çıkana dek yaklaşık 2 dakika orta dereceli ateşte soteleyin.

3 Marine edilmiş tavukları wok tavaya ilave edin ve 3 dakika kadar soteleyin. Ardından küp doğranmış biberleri ve havuçları ilave edip, 1-2 dakika daha sotelemeye devam edin.

4 Son olarak pilavı ve köri sosunu ilave edin. Tüm malzemeler iyice karışana dek yüksek ateşte 1-2 dakika çevirip, ocağın altını kapatın. Üzerine kuru üzüm serpiştirerek servis edin.

NOTES:

Kızarmış pilav; bir wok veya tavada genellikle yumurta, sebze, deniz ürünleri veya et gibi malzemeleri karıştırarak yapılan, çok çeşitli varyasyonlarda olabilen bir yemek.  Tarifte; tavuk, köri, havuç, kırmızı biber ve kuru üzüm kullandık. İstirdye sosu, susam yağı ve mısır nişastası içeren bir marinasyon sosuyla tavuğu lezzetlendirdik. En iyi sonuç için çin usulü sade pilavı bir gece öncesinden pişirip buzdolabında bekletin.

 
Çin usulü sade pilav tarifi için TIKLAYIN
  • Köri Soslu Tavuklu Kızarmış Pilav

2
Serving
Size

30 min
Total
Time

Difficulty Level

2
Difficulty
Level

Rate This Recipe

15 users (4.33 / 5)