share

Mantarlı Tom Yum Çorbası
(Thai)

ingredients

200 Gram Karışık Mantar (İstiridye, Şitake vb.), Sapları kesilmiş, dilimlenmiş

4 Adet Arpacık Soğan, Dörde kesilmiş (yüksek ateşte 2-3 dakika közlenmiş)

½ Su Bardağı Şeker Domates (Cherry), Ortadan ikiye kesilmiş

3 Su Bardağı Sebze Suyu

2-3 Yemek Kaşığı Tom Yum Ezmesi

6 Adet Kurutulmuş Kaffir Lime Yaprağı

8 Dilim Taze Zencefil, Kabuklu ince dilimlenmiş (veya 3 parça kurutulmuş galangal dilimi)

3 Yemek Kaşığı Kurutulmuş Limon Otu

3 Yemek Kaşığı Balık Sosu veya Mantarlı Soya Sosu

3 Yemek Kaşığı Taze Lime Suyu

1 Tatlı Kaşığı Esmer Şeker

Üzeri için:
Taze Kişniş veya Frenk Maydanozu

directions

1 Derin bir tencereye 3 su bardağı kadar sebze suyunu ilave edin. Üzerine 2-3 yemek kaşığı Tom Yum ezmesini de ilave edip, çözülmesi için güzelce karıştırın ve orta dereceli ateşte kaynamaya bırakın. Ardından közlenmiş arpacık soğanları, limon otunu, kabuklu taze zencefil dilimlerini (veya galangal) ve kurutulmuş kaffir lime yapraklarını tencereye ilave edin. Aromalarını çorba suyuna bırakmaları için yaklaşık 5 dakika kadar kaynattıktan sonra bir kevgir yardımıyla arpacık soğan dışındaki tüm kurutulmuş aroma vericileri tencereden çıkarın. (Çıkarma işlemini kolaylaştırmak için baharat filtre poşeti de kullanabilirsiniz.)

2 Dilimlenmiş mantarları, balık sosunu (veya mantarlı soya sosu) ve esmer şekeri tencereye ilave edip, karıştırın. Çorbayı bir taşım kaynattıktan sonra yaklaşık 3-5 dakika daha mantarları pişmeye bırakın. Ardından ocağın altını kapatın ve şeker domatesleri ilave edip, çorbanın kendi sıcağında hafifçe pişmesini sağlayın. Son olarak taze sıkılmış lime suyunu ilave edin ve karıştırın. Üzerine taze kişniş veya maydanoz yaprakları serpiştirip, yanında buharda pişmiş sade pilav ile servis edin.

NOTES:

  

Çorba suyunun tadına bakıp, damak zevkinize göre aromalarını ayarlayabilirsiniz.
 

Tom Yum Çorbası; genelde karidesli yapılır ve Tayland’ın en bilinen çorbalarından bir tanesidir. Tarif karides yerine mantar kullanılarak yapılan sebzeli Tom Yum çorbası. Vejeteryan kullanıma da uygun. Kaffir lime, limon otu, galangal, lime suyu gibi Tayland’ın tüm tatlarını bu çorbayı içerken alabilirsiniz.

  • Mantarlı Tom Yum Çorbası
  • Mantarlı Tom Yum Çorbası

4
Serving
Size

20 min
Total
Time

Difficulty Level

2
Difficulty
Level

Rate This Recipe

31 users (4.26 / 5)