share

Rulo Omlet (Gyeranmari)
(Korean)

ingredients

5 Adet Yumurta

½ Çay Kaşığı Tuz

1 Tutam Karabiber

2 Tatlı Kaşığı Mirin

50 Gram Havuç, İnce kıyılmış

1 Adet Soğan (Küçük Boy), İnce kıyılmış

1 Adet Yeşil Soğan, İnce kıyılmış

½ Çay Bardağı Ayçiçek Yağı

directions

1 Küçük bir kasede 5 adet yumurtayı, tuz, karabiber, mirin, ince kıyılmış yeşil soğan, soğan ve havuç ile çırparak karıştırın.

2 Yapışmaz bir tavaya (yaklaşık 24cm çapında) ayçiçek yağını ilave edin ve orta dereceli ateşte 1-2 dakika kadar ısıtın.

3 Hazırladığınız yumurtalı karışımın 1/3'ünü tavaya dökün ve her tarafa eşit şekilde dağılması için tavayı dairesel hareketlerle çevirin. Omlet 1-2 dakika kadar piştikten sonra bir spatula yardımıyla sağ taraftan içe doğru katlamaya başlayın.

4 Birkaç kez katladığınız rulo şeklindeki omleti spatula ile tavanın sağ tarafına yanaştırın ve kalan yumurtalı karışımın yarısını diğer omletin katlamadığınız kısmını da örtecek şekilde tavadaki boşluğa dökün. 1-2 dakika kadar pişmesini bekledikten sonra tekrar katlamaya başlayın ve yumurtalı karışım bitene dek aynı işlemleri tekrarlayın.

5 Elde ettiğiniz rulo şeklindeki omletin 4 tarafını da hafifçe bastırarak kızartın. Ardından ocağın altını kapatın ve omleti tabağa alıp, 10 dakika kadar soğumasını bekleyin. Eğer evinizde varsa şekil vermek için bambu mat kullanabilirsiniz.

6 Son olarak hazırladığınız rulo şeklindeki omleti kalın dilimlere ayırın ve yanında sade pilav ile servis edin.

NOTES:
“Gyrenmari” yapılışı ve tadıyla suşilerde de kullınalan Japonların “Tamagoyaki” omletlerine çok benziyor. En büyük farklılık sosu için kullandıkları malzemeler. Kore’nin yan yemeklerinden (banchan) olan bu rulo omlete şeklini vermek oldukça farklı ve eğlenceli.
  • Rulo Omlet (Gyeranmari)
  • Rulo Omlet (Gyeranmari)
  • Rulo Omlet (Gyeranmari)
  • Rulo Omlet (Gyeranmari)
  • Rulo Omlet (Gyeranmari)
  • Rulo Omlet (Gyeranmari)
  • Rulo Omlet (Gyeranmari)

2
Serving
Size

30 min
Total
Time

Difficulty Level

2
Difficulty
Level

Rate This Recipe

325 users (4.52 / 5)