share

Sincan Usulü Baharatlı Kuzu Sote
(Chinese)

ingredients

300 Gram Kuzu Eti, İnce dilimlenmiş

1 Adet Soğan, İnce dilimlenmiş (yarım ay şeklinde)

1 Adet Yeşil Biber, Şeritler halinde kesilmiş

3-4 Adet Bebek Mısır, Ortadan ikiye kesilmiş

1 Yemek Kaşığı Mirin

1 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı

1 Tutam Tuz-Karabiber

Marine için:
1 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı

2 Adet Kırmızı Acı Biber, İnce kıyılmış

1 Tatlı Kaşığı Kırmızı Pul Biber

1 Tatlı Kaşığı Köri Tozu

1 Tatlı Kaşığı Zerdeçal

1 Tatlı Kaşığı Toz Kişniş

1 Çay Kaşığı Mısır Nişastası

directions

1Bir kasede ayçiçek yağını, küçük küçük doğranmış kırmızı biberleri, kırmızı pul biberi, köri tozunu, zerdeçalı, kişnişi ve mısır nişastasını ezme kıvamında bir karışım elde edene dek bir çatal yardımıyla ezerek karıştırın. Hazırladığınız baharat karışımına ince dilimlenmiş kuzu etlerini ilave edin ve her tarafına iyice yedirene dek karıştırın. Etlerin marine olması için 10 dakika kadar buzdolabında bekletin.

2Ayçiçek yağını wok tavada ısıtın. Soğanları ilave edin ve yüksek ateşte yaklaşık 1 dakika soteleyin. Sotelediğiniz soğanları bir spatula yardımıyla hafifçe kenara itin ve marine edilmiş etleri ilave edip, 1 dakika boyunca soteleyin. Ardından mirini ilave edin ve tüm malzemeleri 1 dakika daha soteleyin.

3Son olarak şeritler halinde kesilmiş yeşil biberleri ve bebek mısırları wok tavaya ilave edin. Yaklaşık 1-2 dakika soteleyip, yemeği ocaktan alın. Üzerine bir tutam tuz ve karabiber serpiştirip, yanında buharda pişmiş sade pilav ile servis edin.

NOTES:
Çin’in bir bölgesi olan Sincan (Xinjiang) Türk Uygurlarının yaşadığı bölge olmasıyla adeta Türk mutfağıyla Çin mutfağının bir sentezini oluşturmuş. Özellikle kebap çeşitleri, kuzu ve baharat kullanımlarıyla Çin’in diğer bölgelerinden ayrışmış.  Baharatlı Kuzu Sote yemeği tarifinde baharat kullanımı ve malzemelerle bu kaynaşmayı görebiliyoruz. Bu tarifte; lezzeti veren malzemeler marinasyondaki kişniş tohumu, kırmızı pul biber, acı biber ve zerdeçal.
  • Sincan Usulü Baharatlı Kuzu Sote

2
Serving
Size

20 min
Total
Time

Difficulty Level

2
Difficulty
Level

Rate This Recipe

16 users (4.44 / 5)