share

Siyah Fasulye Soslu Udon (Jajangmyeon)
(Korean)

ingredients

400gr Taze Udon Noodle (veya 200gr kurutulmuş udon noodle)

1-1.5 Su Bardağı Dana Eti, Kuşbaşı doğranmış

1 Adet Soğan, Küp kesilmiş

1 Adet Patates, Küp kesilmiş

1 Adet Kabak, Küp kesilmiş

2 Avuç Lahana, Küp kesilmiş

3-4 Adet Mantar, İnce dilimlenmiş

1 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı

1 Tatlı Kaşığı Susam yağı

Marine için:
1 Yemek Kaşığı Mirin

1 Tutam Tuz

1 Tutam Karabiber

1 Tutam Toz Zencefil

Sosu için:
4 Yemek Kaşığı Siyah Fasulye Sosu

½ Yemek Kaşığı Esmer Şeker

1.5 Su Bardağı Su

2 Yemek Kaşığı Patates Nişastası

directions

1Bir kasede kuşbaşı doğranmış etleri mirin, tuz ve karabiber ile iyice harmanlayın. Etlerin marine olması için yaklaşık 10-15 dakika buzdolabında bekletin. Bir diğer kasede ise, 1.5 su bardağı su ile 2 yemek kaşığı patates nişastasını karıştırın ve bir kenarda bekletin.

2Ayçiçek yağını wok tavada ısıtın. Siyah fasulye ezmesini ilave edin ve orta dereceli ateşte yaklaşık 3-5 dakika sürekli karıştırarak yumuşamasını sağlayın. Ardından şekeri ilave edin ve 1-2 dakika daha karıştırıp, bir kaseye aktarın.

3Wok tavayı tekrar ısıtın. Marine edilmiş dana etlerini ilave edin ve orta dereceli ateşte 2-3 dakika boyunca soteleyin. Ardından küp kesilmiş soğan, kabak ve patatesleri ilave edip, 3-5 dakika kadar sotelemeye devam edin. Son olarak lahana ve mantar dilimlerini ekleyip, yaklaşık 2-3 dakika daha tüm malzemeleri soteleyin.

4Tüm malzemeler piştikten sonra hazırladığınız siyah fasulye sosunu wok tavaya ilave edin. Orta dereceli ateşte, yaklaşık 1-2 dakika tüm malzemeleri iyice birbirine karıştırın. Önceden hazırladığınız su ve nişasta karışımını iki defada wok tavaya dökün. Sos koyulaşana dek ara sıra karıştırarak yaklaşık 10 dakika daha pişirmeye devam edin. Son olarak susam yağını ilave edip, ocağın altını kapatın.

5Bir tencerede yeterli ölçüde su kaynatın. Kaynayan suya udon noodlelarını atın ve üzerinde yazan talimatlara uygun olarak pişirin. Ardından suyunu süzün ve soğuk sudan geçirin. Pişmiş olan noodleları servis tabağına alın.

6Hazırladığınız siyah fasulye soslu sebzeli et karışımını noodleların üzerine dökün. İnce kesilmiş salatalık dilimleriyle süsleyerek, sıcakken servis edin.

NOTES:
“Jajangmeyon”; Çince kızarmış sos anlamına gelen Zhajang (Jajang) ve Mian (Myeon)  yani noodle sözcüklerinin Kore dilinde en kolay telafuz edilmiş şeklidir. Burdan da anlayacağınız üzere “Jajangmyeon” aslen Çin mutfağındaki “Zhajangmian” adlı yemekten uyarlanmıştır. Peki nasıl oldu bu derseniz? 1905 yılında Güney Kore Incheon Chinatown bölgesinde Çinli bir göçmen zhajangmian yemekleri verilen bir restoran açtı. Restoran o kadar popüler oldu ki yıllar içersinde bu restoran Jajangmyeon Müzesi olarak hizmet vermeye başladı. Çeşitli sebzeler, et, udon veya ramen noodle ile yapılan yoğun siyah fasulye aromalı bu özgün yemeğin Çin ve Kore versiyonlarında farklılıklar bulunmakta.
  • Siyah Fasulye Soslu Udon (Jajangmyeon)
  • Siyah Fasulye Soslu Udon (Jajangmyeon)

2
Serving
Size

35 min
Total
Time

Difficulty Level

2
Difficulty
Level

Rate This Recipe

302 users (4.29 / 5)