share

Tatlı Soya Soslu Noodle (Pad See Ew)
(Thai)

ingredients

130 Gram Pirinç Çubuğu Noodle (Rice Stick Noodle)

1 Adet Tavuk Göğüs, İnce dilimlenmiş

2 Su Bardağı Brokoli, Küçük parçalara ayrılmış

2 Diş Sarımsak, İnce kıyılmış

1 Adet Yumurta, Çırpılmış

1 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı

Sosu için:
2 Yemek Kaşığı Tatlı Soya Sosu

2 Yemek Kaşığı İstiridye Sosu

2 Tatlı Kaşığı Soya Sosu

2 Tatlı Kaşığı Pirinç Sirkesi

2 Tatlı Kaşığı Toz Şeker

directions

1 Pirinç noodleları geniş bir kaseye alın ve üzerine sıcak su ilave edip, kasenin üzerini bir tabak ile kapatın. Noodlelar yumuşayana dek yaklaşık 1 saat bekletin. Ardından suyunu süzün ve bir kenarda bekletin.

2 Sosu hazırlamak için bir kasede tatlı soya sosu, istiridye sosu, soya sosu, pirinç sirkesi ve şekeri çırparak karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir kenarda bekletin.

3 Ayçiçek yağını wok tavada orta dereceli ateşte ısıtın ve ince kıyılmış sarımsakları ilave edip, aroması çıkana dek yaklaşık 30 saniye soteleyin. Hemen ardından ince dilimlenmiş tavukları ilave edin ve rengi dönene dek 1-2 dakika kadar soteledikten sonra bir spatula yardımıyla tavadaki malzemeleri bir kenara itin. Oluşan boşluğa çırpılmış yumurtayı ilave edin ve çırparak karıştırın.

4 Yumurtayı 30 saniye kadar karıştırarak pişirdikten sonra suyu süzülmüş noodleları ve brokolileri wok tavaya ilave edip, 2 dakika daha tüm malzemeleri sotelemeye devam edin. Son olarak hazırladığınız sos karışımını da ilave edin ve yüksek ateşte tüm sosu çektirene dek yaklaşık 2 dakika tüm malzemeleri karıştırmaya devam edin. Ardından ocağın altını kapatın ve sıcakken servis edin.

NOTES:
Tayland’ın en popüler sokak lezzetlerinden birisi olarak gösterilen “Pad See Ew” birçok kişi için aynı zamanda sıradan bir öğle yemeği! Çok kısa sürelerde çok çeşitli malzemelerle hazırlanabildiği için sağlıklı bir “Fast Food” tercihi olmaya aday. Tayland’a özgü olarak geniş taze pirinç noodlelar ile hazırlanan bu yemeği; elinizin altında bulunan pirinç çubukları (rice stick) ile de hazırlayabilirsiniz. Lezzetinin bir diğer sırrı ise; yemeğin tatlı ekşi dengesini sağlayan tatlı soya sosu. Son olarak küçük bir püf noktası; wok tavanıza aynı anda tüm porsiyonları sığdırmaya çalışmayın. Malzemelerin eşit olarak pişmesi ve noodların tavada rahat hareket edebilmesi için tek seferde bir porsiyonluk malzemeyi pişirmeye çalışın.
  • Tatlı Soya Soslu Noodle (Pad See Ew)

2
Serving
Size

1hr 10min
Total
Time

Difficulty Level

1
Difficulty
Level

Rate This Recipe

36 users (4.75 / 5)