share

Tavuklu Kızarmış Pilav
(Chinese)

ingredients

2-3 Su Bardağı Sade Pilav

1 Adet Tavuk Göğüs, Küçük küpler halinde kesilmiş

1 Adet Havuç, Küçük küpler halinde kesilmiş

5 Adet Mantar (Şitake vb.), Küçük küpler halinde kesilmiş

1 Su Bardağı Bezelye, (Dondurulmuş)

1 Adet Yeşil Soğan, İnce dilimlenmiş

2 Tatlı Kaşığı Taze Zencefil, İnce kıyılmış

2 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı

Sosu için:
2 Yemek Kaşığı İstiridye Sosu

1 Yemek Kaşığı Mirin

2 Tatlı Kaşığı Soya Sosu

1 Su Bardağı Su

1 Çay Kaşığı Sebzeli Çeşni

directions

1 Bir kasede su, sebzeli çeşni, istiridye sosu, soya sosu ve mirini çırparak karıştırın. Hazırladığınız sos karışımını bir kenarda bekletin.

2 1 yemek kaşığı kadar ayçiçek yağını wok tavada ısıtın. Küçük küpler halinde kesilmiş tavukları ilave edin ve yaklaşık 1 dakika rengi dönene dek yüksek ateşte kızartın. Ardından tavukları karıştırarak sotelemeye başlayın ve 2 dakika daha kızarttıktan sonra bir tabağa aktarıp, bir kenarda bekletin.

3 Kalan ayçiçek yağını wok tavaya ilave edin ve ince kıyılmış taze zencefil ile yeşil soğanları da ilave edip, aroması çıkana dek yaklaşık 30 saniye soteleyin. Ardından küp kesilmiş havuç ve mantarları ilave edin. 2 dakika kadar soteledikten sonra bezelyeleri ilave edin ve 1 dakika daha tüm malzemeleri sotelemeye devam edin.

4 Son olarak hazırladığınız sos karışımını wok tavaya ilave edin ve 3-4 dakika kadar karıştırarak kaynatın. Sos yarı yarıya azaldığında ocağın altını kısın. Tavukları ve önceden pişirdiğiniz sade pilavı ilave edip, tüm malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra ocağın altını kapatın. Sıcakken servis edin.

NOTES:

Kızarmış pilav; bir wok veya tavada genellikle yumurta, sebze, deniz ürünleri veya et gibi malzemeleri karıştırarak yapılan çok çeşitli varyasyonlarda yapılabilen bir yemek.  Tarifte; tavuk, mantar, havuç, taze zencefil ve bezelye kullandık. İstirdye sosu, mirin, soya sosu ve sebze çeşnisini içeren bir sos karışımı ile lezzetlendirdik.  En iyi sonuç için çin usulü sade pilavı bir gece öncesinden pişirip buzdolabında bekletin.

 
Çin usulü sade pilav tarifi için TIKLAYIN
  • Tavuklu Kızarmış Pilav
  • Tavuklu Kızarmış Pilav

2
Serving
Size

20 min
Total
Time

Difficulty Level

2
Difficulty
Level

Rate This Recipe

24 users (4.42 / 5)