share

Taze Nane Yapraklı Sebzeli Tavuk
(Thai)

ingredients

500 Gram Tavuk Göğüs, İnce dilimlenmiş

1 Adet Kırmızı Soğan, Dilimlenmiş (yarım ay şeklinde)

1 Adet Kabak, Verev kesilmiş

1 Adet Kırmızı Biber, Küp kesilmiş

½ Su Bardağı Taze Nane, İnce kıyılmış

1-2 Yemek Kaşığı Acı Biber Ezmesi

2 Yemek Kaşığı Balık Sosu

2 Tatlı Kaşığı Esmer Şeker

1 Yemek Kaşığı Ayçiçek Yağı

Marine için:
1 Tatlı Kaşığı Mısır Nişastası

1 Tatlı Kaşığı Ayçiçek Yağı

directions

1 Bir kasede ince dilimlenmiş tavukları mısır nişastası ve 1 tatlı kaşığı kadar ayçiçek yağı ile iyice harmanlayın. Tavukların marine olması için yaklaşık 10 dakika bir kenarda bekletin. Bir diğer kasede ise acı biber ezmesi, balık sosu ve şekeri çırparak karıştırın.

2 Ayçiçek yağını wok tavada orta dereceli ateşte ısıtın. Isınan tavaya hazırladığınız sos karışımını ilave edip, 1 dakika kadar soteleyin. Ardından soğan ve kabak dilimlerini ilave edip, 1-2 dakika daha soteledikten sonra wok tavanın kapağını kapatın ve yaklaşık 2 dakika bu şekilde pişmeye bırakın.

3 İnce dilimlenmiş tavukları, küp kesilmiş kırmızı biberleri wok tavaya ilave edin ve yaklaşık 3-4 dakika yüksek ateşte soteleyin. Son olarak ince kıyılmış nane yapraklarını ilave edin ve tüm malzemeleri son bir kez karıştırıp, yemeği ocaktan alın.

NOTES:

Tayland mutfağından bir örnekleme olan bu tarifi çok kısa süre içersinde hazırlayabilir, oldukça renkli ve lezzetli bir yemeğin tadına varabilirsiniz. Ferahlatan enfes taze nane yaprakları, her yerde bulabileceğiniz mevsim sebzeleri, Tayland'ın eşsiz aroması balık sosu bu tabakta buluşuyor. “Nam Prik” (Tayland acı biber ezmesi) hali hazırda tedarik edemediğimiz için biz tarifte Gochujangı (kore acı biber ezmesi) kullandık. Dileyen brokoli veya kuşkonmaz gibi tatlar da ekleyip yemeği zenginleştirebilir.

  • Taze Nane Yapraklı Sebzeli Tavuk

4
Serving
Size

20 min
Total
Time

Difficulty Level

1
Difficulty
Level

Rate This Recipe

23 users (4.83 / 5)